• Cała Polska Czyta Dzieciom •

W środę, 26 września zebraliśmy się w sali gimnastycznej na kolejnym spotkaniu z cyklu "Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem poznaliśmy autorkę opowiadań dla dzieci, bajek i wierszy, panią Joannę Kulmową. Pisarka urodziła się dawno temu w Łodzi, ale przez wiele lat mieszkała w Strumianach, wsi położonej blisko Stargardu. Można powiedzieć, że przez długi czas była naszą krajanką.

Jest również dla nas ważna przez to, że została odznaczona Orderem Kawalerów Uśmiechu, a przecież nasza szkoła nosi właśnie to imię. Joanna Kulmowa żyła bardzo długo, bo 90 lat. Zmarła w czerwcu tego roku. W czasie swojego długiego życia napisała wiele utworów dla dzieci. Kochała przyrodę, zwierzęta i przede wszystkim dzieci. Często się z nimi spotykała i z tych spotkań czerpała inspirację do kolejnych książek.

Podczas spotkania pani Agnieszka i pani Ela przeczytały opowiadanie pt. "Leokadia i pytania" z książki Joanny Kulmowej "Wio Leokadio". Aby sprawdzić, czy uważnie słuchaliśmy tekstu panie przeprowadziły krótki test. Ponieważ bardzo dobrze odpowiadaliśmy na pytania, w nagrodę obejrzeliśmy bajkę "Leokadia i tygrys". Okazało się, że Leokadia to niesamowity koń ze skrzydłami. Następnie każda klasa stworzyła portret Leokadii wg. własnej fantazji. Miłym zakończeniem było zaśpiewanie piosenki "Patataj" pod kierunkiem pani Magdy. Natomiast pani Agnieszka zaprosiła wszystkich do odwiedzania szkolnej biblioteki i wypożyczania książek.

2018-10-02