• Leśne Podchody Pełne Przygody 2015 •

We wtorek 9 czerwca o godz. 10:30 rozpoczęły się XI Leśne Podchody Pełne Przygody. W gotowości do wyruszenia na leśny szlak stawiły się drużyny z Polic, Szczecina, Nowogardu, Kamienia Pomorskiego, Nowielina, Löcknitz i trzy drużyny z Tanowa.

Nikogo nie zdziwi zapewne, jeżeli powiemy, że znowu było bardzo ciekawie i pouczająco, zarówno dla wędrujących po leśnych ścieżkach, jak też dla tych którzy pozostali w Ośrodku.

Wędrowcy musieli odnaleźć na szlaku sześć stacji: "Poradnik Ratownika", "Sokole Oko", "Strażnik Lasu", "Prawdziwki i Fałszywki", "Kraina Dźwięków" i "Wodna Przystań" oraz wykonać na nich różnorodne zadania przygotowane przez: Panią Jolę z Nadleśnictwa w Trzebieży (trzeba było rozpoznawać grzyby jadalne i trujące), Pana Waldemara z Koła Łowieckiego "Jeleń" (można było sprawdzić swoje oko strzelając z wiatrówki do baloników), studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (należało udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej) i nauczycieli naszego Ośrodka (m.in. trzeba było przypomnieć sobie zasady zachowania w lesie, a także wykonać utwór muzyczny własnej kompozycji na bum bum rurkach).

Jak zwykle ci, którzy nie wyruszyli na wędrówkę lub z niej wrócili mogli w Ośrodku wziąć udział w wielu interesujących grach i zabawach. Nasi przyjaciele z Ośrodka w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi przygotowywali dla wszystkich popcorn na "słonecznej kuchni" czyli bez prądu, gazu czy innego paliwa, a także zorganizowali tor, po którym można było pojechać solarnym gokartem.

Były zajęcia pod hasłem "Trzymaj formę", przygotowane przez pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach, podczas których dowiedzieliśmy się jak zdrowo się odżywiać i jak właściwie dbać o higienę.

Studenci kierunku zdrowie publiczne Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zaproponowali niezliczoną ilość zabaw, konkursów, zajęć plastycznych i praktycznych poświęconych zdrowemu stylowi życia oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasi wychowankowie i goście mogli też "zwiedzić" karetkę i od ratowników medycznych dowiedzieć się jak wygląda ich praca.

Po raz siódmy bawił się z nami Klaun Tomi. Każda drużyna po powrocie ze szlaku otrzymała oryginalną statuetkę, dyplom i nagrodę.

Nasza impreza mogła się udać dzięki pomocy wielu osób i instytucji. Oprócz wcześniej wymienionych należy wspomnieć, że w jej organizacji, jak zawsze wspierało nas Starostwo Powiatowe w Policach i Straż Miejska. Po raz kolejny pomagali nam także wolontariusze z Gimnazjum nr 26 ze Szczecina ze swoimi nauczycielkami. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

2015-06-28