• Nastrojowo, andrzejkowo. •

Ponieważ wigilia św. Andrzeja wypadła w tym roku w piątek, czyli w dzień wyjazdu do domów, coroczne specjalistki od wróżb czyli panie Dorota, Kasia i Ewa postanowiły zorganizować wieczór czarów dla dzieci i młodzieży z internatu w katarzynki 25. listopada.

Św. Katarzyna to patronka kawalerów, którzy pragną poznać pannę. Ten ludowy zwyczaj wyparty został przez andrzejki - spopularyzowane na zachodzie święto, podczas którego to dziewczętom poszukującym partnera miały się spełniać pomyślne wróżby. Wesołą zabawę rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu o dawnych zwyczajach andrzejkowych.

Natomiast do poznawania przyszłości zgłaszali się w trakcie wieczoru wszyscy chłopcy i dziewczęta, a także wychowawcy. Były czarodziejskie klucze i losowanie symbolizujących dobrą pracę, podróże, przypływ pieniędzy lub szybki ślub, przedmiotów ukrytych pod kubeczkami.

A najwięcej hałasu czyniły przepowiednie ukryte w balonach. Były też magiczne karty, wędrujący but i kuferek z wróżbami. Nieprzypadkowo oba zwyczaje czyli "katarzynki" i "andrzejki" obchodzone są pod koniec listopada, ponieważ w długie jesienne wieczory do dziś dają one okazję do dobrej zabawy, pełnej magii i czarów.

Niektóre zdjęcia podczas tego nastrojowego wieczoru wykonali uczestnicy zajęć fotograficznych, Karol i Łukasz. Jak widać zabawa była tak szalona, że niekiedy trudno im było uchwycić ostrość.

2019-12-09