• Podróże po świecie po raz czwarty •

Kolejnym przystankiem naszych "Podróży po świecie" było niezwykłe miejsce - Pracownia "Manu" w Policach. To tutaj nasi uczniowie spotkali się z rówieśnikami z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży na Integracyjnych Warsztatach Ceramicznych. Celem warsztatów było zintegrowanie obu środowisk, nabywanie kompetencji społecznych oraz wchodzenie w interakcje z rówieśnikami. Ponadto praca w glinie niwelowała negatywne napięcia, usprawniała motorykę małą, relaksowała i pozwalała poczuć moc sprawczą, co było widać podczas lepienia ceramicznych wytworów.

Warsztaty obejmowały trzy spotkania. Pierwsze, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się jakie są rodzaje gliny, w jakiej temperaturze jest wypalana i na co zwracać uwagę podczas pracy. Następnie zabrali się do lepienia z gliny prezentu dla bliskiej osoby, kubka. Pracowali w parach. Poprzez wspólne lepienie w glinie nawiązywały się relacje, młodzież poznawała się i opowiadała o sobie. Chłopcy z Trzebieży z łatwością wchodzili w rolę starszego brata i chętnie służyli swoją pomocą mniej sprawnym kolegom i koleżankom. Atmosfera podczas warsztatów była niezwykle serdeczna i radosna.

Drugie spotkanie obejmowało szkliwienie kubków. Była to trudna praca, wymagała precyzji i cierpliwości. A po szkliwieniu na wszystkich uczestników warsztatów czekała miła niespodzianka w postaci turnieju w kręgielni „Champions Club” w Policach. Większość z nas była tutaj po raz pierwszy. Gra w kręgle dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji.

Trzecie spotkanie odbyło się w Restauracji nad Zalewem w Trzebieży. To tutaj odbyło się podsumowanie cyklu spotkań ceramicznych, podczas którego zostały wręczone dyplomy i wyczekiwane przez uczestników, wykonane przez nich ceramiczne dzieła czyli kubki. A na finał było to co młodzież bardzo lubi, pizza gigant! Radość ze spotkania była ogromna.

Podczas spotkania swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Beata Chmielewska – członek Zarządu Powiatu Polickiego, Pan Marcin Głuszyk dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży i Pan Henryk Pietruczuk - kierownik internatu oraz nasza Pani dyrektor Beata Brzostek i Pani wicedyrektor Bogna Otmianowska. Dziękujemy Pani Ani Tokarczyk za otworzenie drzwi do swojej niezwykłej Pracowni Manu i poprowadzenie warsztatów ceramicznych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, że potrafili stworzyć przyjazną atmosferę, razem tworzyć piękne ceramiczne dzieła, a przede wszystkim razem być.

Integracyjne warsztaty ceramiczne odbyły się w ramach projektu „Podróże po Świecie” współfinansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Powiatu Polickiego na 2017 rok.

2017-12-15