• Podróże po świecie po raz drugi •

W czwartek 9 listopada, w ramach projektu "Podróże po świecie" wybraliśmy się w podróż do Wolina, do Wioski Słowian i Wikingów. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że na tej wyspie nie ma prądu, dostępu do wi-fi, ani żadnych urządzeń elektrycznych. W chatach było bardzo ciemno. Mroki przeszłości oświetlały nam jedynie świece i niewielkie paleniska. Doświadczyliśmy klimatu średniowiecznych chat z X-XI wieku.

Pan Namir (mieszkaniec wioski) wprowadził nas w tajniki wyrabiania świec z wosku. Dowiedzieliśmy się jak kiedyś filcowano wełnę, aby wykonać nakrycie głowy i inne ubrania. Byliśmy też w chacie garncarza. Największym wyzwaniem były dla nas warsztaty średniowiecznego pisania gęsim piórem, hartowanym w gorącym piecu.

Największym wyzwaniem były dla nas warsztaty średniowiecznego pisania gęsim piórem, hartowanym w gorącym piecu. Na zakończenie wizyty w skansenie mieliśmy prawdziwą ucztę. Choć było bardzo wietrznie i chłodno ciepłe podpłomyki z marmoladą i miodem, gorąca herbata ziołowa i pierniczki bardzo nas rozgrzały. A na koniec, jak to bywa na takich wyprawach była gorąca kiełbasa.

Projekt „Podróże po świecie” był współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Powiatu Polickiego na 2017 rok.

2017-11-23