• Przypominania nigdy dość •

Dbając o nasze bezpieczeństwo pani Danusia, nasza pedagog we współpracy z panią Marcelą z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Policach zorganizowała nam spotkanie z przedstawicielkami Straży Miejskiej i Powiatowej Straży Pożarnej w Policach. Na spotkaniu przypominaliśmy sobie zasady bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach życia codziennego.

Dowiedzieliśmy się jak się zachować, gdy w domu coś zacznie się dymić lub palić i o sposobach gaszenia palącego się na patelni oleju, komputera, pralki czy telewizora. Rozmawialiśmy o tym jak zapobiegać zatruciu tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. Mieliśmy okazję przekonać się, że warto instalować odpowiednie czujniki dymu i czadu. Pani ze Straży Pożarnej zaprezentowała nawet ich działanie.

Przypomnieliśmy sobie jak dbać o zwierzęta domowe oraz jak zachować się podczas spotkania z dzikimi mieszkańcami lasu lub nieznanym psem czy kotem. Ćwiczyliśmy, jak prawidłowo przyjąć pozycję "żółwika", aby obronić się przed atakiem agresywnego psa.

Rozmawialiśmy o tym, że jesienną porą łatwo o przeziębienie i grypę, dlatego powinniśmy odpowiednio się ubierać. Pani Marcela przypomniała jak można zapobiec zachorowaniu na grypę i jak postępować, gdy jednak zachorujemy.

Starsi uczniowie odświeżyli sobie wiedzę na temat szkodliwości środków psychoaktywnych, zwłaszcza dopalaczy, które ciągle są groźne dla zdrowia, a nawet mogą zagrażać życiu osób, które ich próbują. O tym, jak trudno jest zachowywać się normalnie po zażyciu tych substancji przekonaliśmy się zakładając alkogogle i narkogogle.

Rozmawialiśmy też o niebezpieczeństwach używania telefonów komórkowych podczas poruszania się po drogach i ulicach, szczególnie podczas przechodzenia przez jezdnie, kiedy zaabsorbowani tym co się dzieje na ekranie naszego telefonu narażamy nie tylko siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Panie prowadzące spotkanie uświadomiły nam też, że z urządzenia bezprzewodowe, np. telefony wytwarzają pole elektromagnetyczne, które ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, więc nie powinniśmy ich nadużywać Na koniec wszyscy dostaliśmy elementy odblaskowe, by być widocznymi na drodze po zmroku.

2019-11-07