• Z wizytą w Dobrej •

Praca jest dla każdego człowieka swoistą wartością, szansą na rozwój i zaspokojenie wielu ważnych potrzeb. Daje korzyści finansowe, umożliwia kontakty z otoczeniem i nawiązywanie przyjaźni. Osoby niepełnosprawne intelektualnie, mimo swoich ograniczeń mogą być bardzo dobrymi pracownikami. Wystarczy stworzyć im sprzyjające warunki, uwzględniając zainteresowania, sprawność fizyczną i manualną, cechy osobowości i temperamentu.

Kolejnym miejscem, które w ramach wizyty studyjnej odwiedzili uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy był Międzygminny Zakład Aktywności Zawodowej w Dobrej. Jest to najnowocześniejszy i największy w Polsce obiekt służący rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami. W parterowym budynku, bez schodów i jakichkolwiek barier architektonicznych znalazło zatrudnienie 127 osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Podczas wizyty zapoznaliśmy się z zasadami funkcjonowania Zakładów Aktywności Zawodowej. Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy zobaczyć, jak odbywa się praca osób niepełnosprawnych w poszczególnych pracowniach. Zwiedziliśmy między innymi stolarnię, pracownię krawiecką, pralnię i kuchnię. Ponadto czekało na nas wiele dodatkowych atrakcji. Wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Perkusyjnej Gamelan, obejrzeliśmy pokaz strażackiego wozu bojowego oraz prezentację psów policyjnych. Gospodarze ugościli nas pyszną wojskową grochówką oraz grillowanymi kiełbaskami.

Taki zakład pracy to szansa dla osób niepełnosprawnych, które chcą rozpocząć nowy etap w życiu i spełnić się zawodowo. Tutaj dostrzega się głównie ich potencjał, a nie deficyty. Dzięki tej wizycie nasi uczniowie mogli poznać znaczenie pracy i korzyści z niej wynikających. Teraz wiedzą, jak planować swoją przyszłość zawodową. Być może nasi absolwenci będą mogli uzyskać tutaj zatrudnienie.

2018-06-11