• Majowe święta •

 

Tradycyjnie już maj rozpoczyna się Świętem Pracy, a mówiąc inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Święto zostało ustanowione 131 lat temu, dla upamiętnienia strajku robotników w Chicago, walczących o 8-godzinny dzień pracy.

Na ziemiach polskich pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w 1890 r., a od 1950 r. dzień ten jest w naszym kraju ustawowo wolny od pracy.

 

 

 

 

Podobnie jak w naszym kraju, 1 Maja jest również wolny od pracy prawie na całym świecie. Ludzie różnych zawodów mają tego dnia czas wolny. Obchody Święta Pracy w ubiegłych latach czczono poprzez uczestnictwo w marszach, pochodach, manifestacjach i licznie organizowanych imprezach sportowych i rozrywkowych.

 

 

 

 

W tym roku koronawirus zmienił życie nas wszystkich w ciągu zaledwie kilku tygodni. Większość z nas starała się chronić swoje zdrowie poddając się ograniczeniom wprowadzonym na czas pandemii.

My też z tego powodu ciągle byliśmy i nadal jesteśmy w domach, dlatego po raz pierwszy od wielu, wielu lat nie odbyły się obchody o jakich mówiliśmy wcześniej.

Wiemy, że praca wszystkich ludzi, we wszystkich zawodach, jest potrzebna i godna szacunku, ale teraz jest grupa zawodowa, która w dobie epidemii codziennie walczy na pierwszej linii frontu, troszcząc się przede wszystkim o nasze życie.

 

 

 

 

To pracownicy ochrony zdrowia: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, kierowcy karetek i cały personel medyczny.

 

 

 

 

W tych trudnych czasach oni nie mogą zostać w domach. Codziennie ryzykują życie swoje i swoich bliskich walcząc o nasze zdrowie. Borykają się ze zmęczeniem i pracują, mimo niedoborów sprzętu, środków ochrony osobistej, a przede wszystkim braku skutecznego lekarstwa. Nie poddają się.

 

 

 

 

Mają też swoje święta. Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia, które obchodzone są 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W tym dniu poruszane są najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie.

A położne mają swój dzień 8 maja, a pielęgniarki 12 maja. Pamiętajmy o tym również w kolejnych latach.

 

 

 

 

To właśnie pielęgniarki docierają do środowisk szkolnych, seniorów, osób niepełnosprawnych i obłożnie chorych oraz do tych wszystkich, którzy z różnych powodów mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

Obecnie są w grupie osób narażonych na zarażenie koronawirusem pracując w szpitalach wśród pacjentów z tym wirusem. Dlatego nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok powinniśmy doceniać ich wkład w opiekę nad pacjentami, chęć niesienia pomocy, zaangażowanie i troskę, jaką okazują chorym.

Bez nich szpitale nie mogłyby normalnie funkcjonować, szczególnie w obecnej sytuacji, która opanowała cały świat. Określane są często „białym personelem” i dzisiaj stoją w pierwszej linii walki z COVID-19.

 

 

W tym roku świętują w cieniu pandemii koronawirusa, często przy łóżkach pacjentów. Dziękujemy im za ciężką pracę, która jest wyjątkowo odpowiedzialna, a właściwie jest misją. Dlatego jest bardzo ważne, żeby była doceniana przez nas wszystkich.

 

 

 

 

 

Wszystkim pielęgniarkom i położnym składamy najserdeczniejsze życzenia - zdrowia, szczęścia i pomyślności oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

 

 

 

Przypominam! Dbajmy o siebie jak dotąd, nie wychodźmy z domów kiedy nie ma potrzeby, nie spotykajmy się z innymi, zakładajmy maseczki, aby nie dokładać pracy i tak już bardzo zmęczonym lekarzom, pielęgniarkom oraz całej służbie zdrowia.

 

A na koniec kilka rad, pozwalających nam zachować zdrowie, zawartych w wierszu naszącym właśnie tytuł "Zdrowie", autorstwa Katarzyny Paleń:

 

Zdrowie, najważniejsze w życiu , znajdziesz w jedzeniu i piciu.

Musisz zdrowo się odżywiać , aby w łóżku nie przebywać.

Pij dwa litry wody dziennie, będziesz wyglądała pięknie.

Nie pij gazowanej coli, bo Cię brzuch po niej rozboli.

Jedz owoce i warzywa, będziesz po nich zdrów jak ryba.

Nabiał ważny jest dla gości, którzy chcą mieć zdrowe kości.

Ważne także są wędliny, mają dużo proteiny.

Więc jeśli chcesz zdrowy być, musisz według wiersza żyć.

 

Opracowała: Danuta Łączny-Październik

2020-05-13