• Materiały szkoleniowe •

 

Artykuł: "Emocje - ich wpływ na rozwój dziecka"
Autorki: Lidia Zasada, Ewa Klaus.

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy. W dobie zdalnego nauczania i problemów wychowawczo-edukacyjnych, które ono powoduje, niezwykle ważne jest podłoże emocjonalne tych sytuacji. W przygotowanym przez nas artykule dzielimy się z Państwem wiedzą na temat uczuć, emocji i zachowań występujących u dzieci oraz przyczyn, które mogą je wywołać. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

(przeczytaj artykuł)

 

Materiał szkoleniowy: "Konstruowanie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego"
Autorka: Weronika Dwojakowska.

 

Materiał szkoleniowy "Konstruowanie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia i indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego" przeznaczony jest dla nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Omówione w nim zostaną podstawy prawne oraz sposób opracowania tych dokumentów. Ponadto zawarto tam informacje, kiedy napisać modyfikację oraz jakie zmiany wprowadzić w związku z rozporządzeniem o zdalnym nauczaniu.

 

(kliknij aby obejrzeć prezentację)

 

 

Prezentacja multimedialna: "Na niebiesko dla autyzmu. Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu"
Autorki: Weronika Dwojakowska i Agnieszka Stelmaszyk.

 

W prezentacji "Na niebiesko dla autyzmu. Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu" znajdziecie Państwo podstawowe wiadomości o spektrum autyzmu, przydatne informacje o organizacjach wspomagających osoby z autystycznego spektrum zaburzeń i ich rodziny, propozycje filmów i książek o tematyce autyzmu. Rodzice znajdą wiele wskazówek do pracy z dziećmi w domu. Ilustracje i zdjęcia wzbogacające prezentację zostały wykonane przez uczniów klasy behawioralnej i ich rodziców.

 

(kliknij aby obejrzeć prezentację)

 

 

Materiał szkoleniowy: "Wskazówki do pracy z uczniem ze spektrum zaburzeń autystycznych"
Autorka: Weronika Dwojakowska.

 

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez nauczycielkę konsultantkę ds. kształcenia specjalnego ZCDN. Odbiorcy zapoznają się ze wskazówkami do pracy z uczniem ze spektrum zaburzeń autystycznych, uwzględniającymi również pracę na odległość. Omówione zostaną również zalecenia jakie nauczyciel może przekazać rodzicom, aby nauka w domu była jak najbardziej efektywna.

 

(kliknij aby obejrzeć prezentację)

 

 

Prezentacja multimedialna: "Masaż Shantala jako metoda wspomagająca terapię dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi"
Autorka: Agnieszka Stelmaszyk.

 

W prezentacji "Masaż Shantala jako metoda wspomagająca terapię dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi" znajdą Państwo podstawowe wiadomości o masażu Shantala, przydatne dla rodziców i specjalistów chcących wzbogacić swoje wiadomości o nowoczesnych metodach terapii. Autorka podzieliła się też refleksjami o swojej pracy tą metodą i wpływem masażu Shantala na rozwój psychofizyczny dzieci.

 

(kliknij aby obejrzeć prezentację)

 

 

Prezentacja multimedialna: "Jak się bawić. Zabawy dla dzieci z autystycznego spektrum zaburzeń"
Autorka: Anna Hermanowska, Agnieszka Stelmaszyk.

 

Prezentacja "Jak się bawić. Zabawy dla dzieci z autystycznego spektrum zaburzeń", to kompendium wiedzy na temat zabaw dzieci z autystycznego spektrum zaburze&ń. Przeznaczona jest zarówno dla specjalistów, jak i rodziców dzieci z ASD. Znajdą w niej Państwo podstawowe informacje na temat zabawy dziecięcej oraz wiadomości o charakterystycznych cechach zabawy dzieci z autyzmem. Autorki dzielą się doświadczeniami z własnej pracy, dotyczącymi zasad organizacji zabawy dla dzieci z ASD oraz zasad postępowania z dziećmi podczas zajęć. Integralną częścią prezentacji jest dział zawierający przykłady zabaw, sprzyjających rozwojowi psychofizycznemu dzieci. Zaletą tych zabaw jest ich prostota, jasne reguły oraz możliwość wykorzystania przedmiotów codziennego użytku. Z łatwością przeprowadzą je nie tylko specjaliści, ale przede wszystkim rodzice. Zawarte w prezentacji zabawy są zatem doskonałą wskazówką, jak w sposób twórczy i przyjemny spędzić wraz dzieckiem wolny czas.

 

(kliknij aby obejrzeć prezentację)

 

 

Film: Geopark "Kraina Lodowca nad Odrą"
Autorka: Dorota Runiewicz.

 

Autorka zaprasza nas na krótki spacer po ścieżce pieszo-rowerowej "Promenada Wielkiego Raka", której dużą część będziecie mogli zobaczyć w filmiku. Ścieżka jest jedną z atrakcji Geoparku "Kraina Lodowca nad OdrÄ…", który znajduje się w Moryniu nad Jeziorem Morzycko, w powiecie gryfińskim i w miejscowości Gross-Ziethen k. Joachimstahl w Niemczech. Mamy nadzieję, że film zachęci Was do odwiedzenia tego fascynującego miejsca, gdzie będziecie mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądały i żyły ssaki w okresie ostatniej epoki lodowcowej.

 

(kliknij aby obejrzeć film)

 

 

Artykuł: "Propozycje ćwiczeń rozwijających u dziecka o obniżonych funkcjach: koordynację wzrokowo-ruchową, syntezę i analizę wzrokową, koncentrację, spostrzegawczość i rozumowanie arytmetyczne"
Autorka: Lidia Zasada.

 

W artykule zaproponowane zostaną ćwiczenia dla uczniów o obniżonej funkcji poznawczej do wykorzystania przez nauczycieli prowadzących zajęcia usprawniająco - rozwijające i rodziców. Z zaprezentowanych ćwiczeń można tworzyć zestawy i wykorzystać je w zdalnym nauczaniu.

 

(przeczytaj artykuł)

 

 

Artykuł: "Umiejętności interpersonalne w pracy nauczyciela i jak je wykorzystać w praktyce"
Autorki: Lidia Zasada, Ewa Klaus.

 

Artykuł zawiera informacje o umiejętnościach, które nauczyciel musi posiadać, by dobrze wykonywać swoją pracę i mieć do niej pozytywne nastawienie oraz o tym jak ważną rolę pełnią one w procesie dydaktyczno - wychowawczym.

 

(przeczytaj artykuł)

2020-04-21