Zajęcia pozalekcyjne

KOŁO CERAMICZNE

Osoby prowadzące: A.Hermanowska, A. Chmiel, A. Świetlik, M. Trybińska

         W naszym Ośrodku działa koło ceramiczne. Podczas zajęć nasi niepełnosprawni uczniowie wykonują prace w glinie. Obcowanie z gliną jest dla nich terapią, która wycisza negatywne emocje, wyzwala chęć działania, pozwala
na osiągnięcie osobistego sukcesu.

W czasie dotykania, gniecenia, wyrabiania, dzieci doświadczają wielu pozytywnych doznań, pozostawiając na dalszym planie złe emocje i niepowodzenia, jednocześnie wpływając na rozwój swoich zdolności manualnych. Praca z gliną daje nieopisaną radość podczas tworzenia. Tworzenie różnorodnych prac plastycznych od prostych form do takich, w których wykorzystuje się narzędzia, daje możliwość sprawdzenia się każdemu uczniowi bez względu na jego stopień niepełnosprawności. Przy tworzeniu drobnych elementów ceramicznych można w szybkim czasie uzyskać zamierzony efekt, a w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi w wielu przypadkach jest to jak najbardziej wskazane. Także używanie kolorów w czasie szkliwienia daje dzieciom możliwość wyrażenia swoich uczuć, emocji, swojego świata, a wykorzystanie różnych materiałów, faktur i przedmiotów, wzmacnia atrakcyjność wspólnych spotkań.

 

KOŁO EKOLOGICZNE

Osoby prowadzące: E. Marczak, D. Łączny – Październik, A. Czarnecka

Koło Ekologiczne prowadzone w formie zajęć pozalekcyjnych dla wychowanków naszego Ośrodka, odbywa się dwa razy w miesiącu.

Celem działalności koła jest prowadzenie działań ekologicznych, propagowanie idei ochrony przyrody, postaw proekologicznych i prozdrowotnych. Uczestnicy koła biorą udział w akcjach na rzecz ochrony środowiska takich jak:

–  ,,Sprzątanie Świata ”

– ,, Ratujmy kasztanowce ”

– ,, Dzień Ziemi ”

Będziemy również uczyć się segregować śmieci, poznawać rośliny i zwierzęta chronione w naszej okolicy i w Polsce. Będziemy organizować wycieczki do lasu, nad jezioro oraz do parku.

 

 

KOŁO  FLORYSTYCZNERĘKODZIELNICZNE

Osoba prowadząca: E. Klaus       

Żyjemy wśród rozmaitych kwiatów i roślin. Cieszy nas ich ulotne z czasem piękno. Pragniemy zachować je na dłużej. Niektóre znamy tylko z ilustracji lub filmów przyrodniczych. Florystyka to sposób tworzenia różnego rodzaju kompozycji z roślin ciętych oraz doniczkowych, która może stać się inspiracją do kreatywnego przeobrażania naszego otoczenia. W obszarze tych działań leży dekoracja wnętrz, tarasów i balkonów. Do tych prac potrzebna jest wiedza z materiałoznawstwa roślinnego, nieroślinnego, historii sztuki oraz dekoracji roślinnych. Podstawę do tworzenia kompozycji dekoracyjnych stanowi wiedza z zakresu różnych dziedzin życia i nauki oraz umiejętności i zdolności plastyczne, a także posługiwanie się wieloma technikami praktycznymi. Stąd wzięła się florystyka- działalność z pogranicza sztuki i rzemiosła. Zajmując się florystyką uwrażliwiamy naszych uczniów na piękno natury i problem ochrony naturalnego środowiska. W swoich pracach mogą przekazać własne postrzeganie świata, zachwyt nad przyrodą i zdolność jej przetwarzania. Florystyka towarzyszy nam przez cały rok, przy wszystkich ważnych świętach i uroczystościach, w pracy i w domu. Rośliny często poprawiają nam nastrój, mają działanie relaksujące dzięki oddziaływaniu poprzez zapach, barwę czy poprzez asymilację szkodliwych związków z atmosfery.

Zajęcia florystyczne staną się dodatkową formą rozwijania uzdolnień młodzieży naszego Ośrodka, a także wzbogaceniem oferty zajęć, gdyż ściśle związane będą z zajęciami w zakresie prac gospodarczo-ogrodniczych na terenach zielonych oraz innowacji pedagogicznej hortiterapii.

 

KOŁO RECYTATORSKIE

Osoby prowadzące: B. Szczypińska, K. Duszkiewicz, A. Elszkowska

Koło recytatorskie przeznaczone jest dla uczniów wszystkich typów szkół (Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do pracy). Z uwagi na niepełnosprawność umysłową  naszych uczniów i współwystępujące u nich zaburzenia mowy i języka, zajęcia logopedyczne stanowią istotny element  rewalidacji, a ciekawym ich uzupełnieniem jest udział w spotkaniach Koła Recytatorskiego. Celem działalności koła, obok wspierania uzdolnień i  rozwijania zainteresowań uczniów, jest wykorzystanie tekstu literackiego jako inspiracji do różnorodnych ćwiczeń językowych, artykulacyjnych, oddechowych i fonacyjnych.    Urozmaicone sposoby pracy z poezją dla dzieci, atrakcyjne pomoce dydaktyczne  zachęcają uczniów do ćwiczeń i zabaw. Uczniowie  uczestniczą w zajęciach koła  aktywnie i spontanicznie, często nie uświadamiając sobie  trudu, jaki podejmują.  Udział w konkursach recytatorskich jest doskonałą okazją  do  wyrażenia swoich emocji, wrażeń i potrzeb, do wzmocnienia wiary we własne możliwości.

 

KOŁO TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE „WĘDRUJ Z NAMI”

„Wędruj z nami lasami polami, I maszeruj bez końca bez celu,

 A gdy spotkasz przygodę, wtedy szybko się dowiesz,

Że tak warto na luzie czasem żyć”

Osoby prowadzące: W. Kozaczka, I. Złotek, M. Sterna, M. Milewski.

Nasi uczniowie poprzez udział w zajęciach  mają możliwość ciekawego spędzania czasu. Podczas wspólnych wędrówek, wycieczek, rajdów pieszych i rowerowych  dobrze się bawią, a przy okazji poznają otaczający nas świat. Uczą się jak obcować z przyrodą i jak być za nią odpowiedzialnym. Udział w różnych formach turystycznych wdraża ich do aktywnego spędzania wolnego czasu,  co pozytywnie wpływa na rozwój psychofizyczny. Ponadto poznają swoją „małą ojczyznę”  –  jej piękne przyrodnicze zakątki, historię i dziedzictwo kulturowe.  Wspólne podróżowanie to przygoda dla małych i dużych.

Koło Przyrodnicze

Osoby prowadzące: A. Świetlik, J. Tyszkiewicz, M. Karpowicz

Zajęcia koła przyrodniczego przeznaczone są dla uczniów SOSW, którzy interesują się otaczającym światem. Podczas spotkań uczniowie rozwijają ciekawość poznawczą i zainteresowania przyrodnicze poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń i obserwacji, uczestnictwo w wycieczkach oraz zajęciach w terenie.

Celem koła jest rozbudzanie zainteresowań uczniów problematyką przyrodniczą, wzbudzenie chęci i motywów do działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego (np. segregowanie śmieci, sadzenie drzew, oszczędzanie wody) oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska.

Podczas zajęć uczniowie mają szansę, między innymi, obserwować zjawiska przyrodnicze i je dokumentować, rozpoznawać zmiany zachodzące w każdej z pór roku i określać je za pomocą symboli, rozpoznawać zwierzęta leśne i wskazywać dla nich właściwy pokarm, rozpoznawać dary natury, posługiwać się lupą, gromadzić rośliny i tworzyć z nich zielnik.

Cel koła przyrodniczego osiągany jest poprzez: prowadzenie zajęć metodami aktywnymi, organizowanie zajęć w terenie, dokarmianie zwierząt w czasie zimy, wyrażanie ekspresji twórczej w pracach plastycznych oraz poprzez prowadzenie prostych badań w terenie i w szkole.

Koło Plastyczne

Osoba prowadząca: K. Kopczyńska

W naszym Ośrodku jest kilkoro uczniów lubiących malować, rysować czyli tworzyć, dlatego też zaistniała potrzeba założenia koła plastycznego. Koło plastyczne będzie rozwijać kreatywność artystyczną uczniów, będzie zachęcać do udziału w różnych konkursach plastycznych, a także będzie organizować indywidualne wystawy prac na terenie Ośrodka lub poza nim.

ZABAWY TEATRALNE

Osoby prowadzące: J. Tyszkiewicz, W. Kozaczka, E. Bełz

Zabawy teatralne to ważny element pracy rewalidacyjno-wychowawczej. Teatr wykorzystuje różne formy ekspresji : mowę, ruch, gest, mimikę, śpiew, taniec. Członkami teatrzyku „Pinokio” są uczniowie naszego Ośrodka. Zabawa w teatr może być najbardziej interesującym i wyrazistym efektem ich pracy ujawniającym zdobyte umiejętności i osiągnięcia. Teatrzyk umożliwia naszym wychowankom kontakt ze sztuką dzięki oglądaniu spektakli, a także tworzenie ich poprzez zabawę. Zajęcia teatralne wprowadzają dziecko niepełnosprawne w świat sztuki pobudzają jego wyobraźnię, stymulują rozwój emocjonalny, poprawiają kompetencje komunikacyjne, sprzyjają umuzykalnieniu, rozwijają sprawność ruchową, umiejętność naśladowania, a przede wszystkim pozwalają zaistnieć, co zwiększa poczucie własnej wartości. Jest to również okazja do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji. Spektakle teatrzyku „Pinokio” wzbogacają  różnego rodzaju uroczystości i imprezy okolicznościowe naszego Ośrodka.